Toggle Menu

PINAR KELEŞ

Dijital Pazarlama Uzmanı

Bolu-Abant-Yedigöller Nereye Gittik, Neler Gördük?

 

         Abant - Yedigöller hakkında ufak bir gezi rehberi, çocukla gidilecek yer, hafta sonu nereye gitsem, aileye uygun gezi yerleri vs. Senin de hafta sonu yaklaştıkça kafanda deli sorular oluşuyorsa, işte sana bir kaç ufak tavsiye :) Hoş geldin sayfama…

 Yeni yerler görme ve keşfetme isteği ile düştük yollara…

 İstanbul’dan yola çıktık, varış noktamız Bolu-Abant. Tabii, muhteşem Yedigöller’i de plana eklemiştik gezimiz öncesinde. İlk durağımız, Elmalık mevkiinde yer alan ‘’Highway’’ isimli AVM oldu. Burası İstanbul- Ankara otoyolu üzerinde hizmet veren, Avrupa’nın en büyük otoyol alışveriş, eğlence ve dinlenme tesisi… Aynı zamanda bu tesis içinde yer alan Bolu Highway Otel konaklamak isteyenler için iyi bir tercih olabilir. Bolu Kartalkaya kayak merkezine 58 km, Abant Gölüne 23 km, Gölcük Gölüne 32 km uzaklıktadır. Bu AVM’yi güzel bir mola yeri olarak önerebilirim. Yemek yiyebilir, soğuk ya da sıcak içeceklerinizi yudumlayabilir ya da seçkin dünya markalarının yer aldığı outlet mağazalarından dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. 7 ayrı süs havuzu ile Yedigölleri temsil eden bu AVM bölgenin en büyük çocuk oyun alanı ve eğlence merkezi ile de varsa çocuğunuz ile rahat edeceğiniz bir mola yeri olacaktır…

Neyse.. 

Abant yolu üzerinde yemek yiyebileceğiniz ve konaklama yapabileceğiniz bir çok güzel mekan mevcut. Tamamen tesadüfi olarak tercih ettiğimiz ‘’Abant Garden Bolu’’  isimli tesis belki de bu bölgenin en iyisi. Çalışanlardan aldığım bilgiler ve kendi izlenimlerimden bahsetmek istiyorum size. Etrafı yeşilliklerle çevrili 6 dönümlük arazi üzerine kurulmuş butik otel tarzındaki bu tesis, 11 bungalov ev, 1 dubleks ev, camekanlı ahşap kamelyalar ile hizmet veriyor. Bin kişilik kapasitesi ile buranın birçok iş ve özel organizasyonlara ev sahipliği yaptığını da öğrendik. Bahçesi içinde çocuk parkı, salıncak, hamak, hatta minyatür bir futbol sahası bile bulunuyor. Ördek ve tavuk gibi hayvanların özgürce dolaştığı, çocuklarla birlikte ailecek keyifle vakit geçirebileceğiniz nezih bir tesis burası.

Köy kahvaltısı dışında ızgara çeşitleri ile de zengin bir menüye sahip. Bizim tercih ettiğimiz karışık ızgarası hiç fena değildi. Yemekten sonra hem yediklerimizi sindirelim hem de tesisin geniş bahçesini daha detaylı görelim diye düşünerek küçük bir yürüyüşe çıktık. Dereden akan suyun şırıltısı huzur vericiydi. Bu huzur ve keyiften 1,5 yaşındaki oğlumuz Alp de nasibini aldı. Ördek ve tavukların peşinden koşarken attığı şen kahkahalar ile minicik parmakları ile onları bize göstererek mutluluğunu anlatmaya çalışması ise her şeye değerdi. Burada oldukça keyifli bir kaç saat geçirdikten sonra yola tekrar revan olduk.

Siz de Abant’a geldiğinizde dilerseniz burada konaklama yapabilir ya da bizim gibi sadece bir mola verebilirsiniz. 

Abant - Yedigöller
Kendi kadrajımdan

Yola devam ediyoruz…

Abant gölünü daha önce gördüğümüz için bu kez oraya uğramadan yeni durağımıza doğru yol aldık. Sadece 1,5 saatte Yedigöller Milli Parkına ulaştık. Şunu söylemem gerek, profesyonel ya da amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız görmeniz gereken muhteşem manzaralara sahip bir yer burası. Sanki göğü delip geçecekmiş gibi duran heybetli çam ve gürgen ağaçları, tam da rahmetli Bob Ross amcanın bizlere öğretmeye çalıştığı tablolardaki gibi. Burada yeşilin her tonunu görmeniz mümkün. Adını bilmediğiniz, belki de hayatınızda ilk kez göreceğiniz kuşların cıvıltısı ile başınızı göğe doğru kaldırdığınızda gördüğünüz devasa ağaçların mavi gökyüzü ile birleştiği yerde buluyorsunuz yeryüzündeki cenneti.

Abant - Yedigöller
Kendi kadrajımdan

Yedigöller Milli Parkı, heyelan sonucu kayan toprakların, vadilerin önlerini kapatması ile meydana getirdiği yedi tane gölden oluşmaktadır. Bunlar güneyden kuzeye doğru sırasıyla Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, ve Seringöldür. Burası 1965’te milli park olarak ilan edilmiştir. Yedigöller Bolu merkeze 42 km uzaklıkta yer almaktadır. 265 adet bitki türü olduğunu öğrendiğimiz milli parkta zambak, sıklamen, çiğdem, orkide gibi bitki türlerinin yanı sıra kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, kavak, kara ve sarı çam, köknar, fındık, yapraklı üvez, keçi söğüdü, yabani kiraz, ıhlamur, dişbudağı ve porsuk gibi bitki türleri bulunmaktadır.

Yıllık yağış ortalaması 629 mm olduğu için nisan-kasım ayları arası ziyaret için en uygun aylardır. Biz bu dönem içinde gelmiş olmamıza rağmen bizi burada karşılayan yağmur, toprak zemini çamur haline getirdiği için bebek arabası ile gezmemiz mümkün olmadı. Burada çadır kurmak gibi bir fikriniz varsa uygun çadır ve karavan alanları mevcut. Keyifli bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca ziyaretçilerin konaklamasına sunulmuş misafirhane ve bungalovlarda bulunmaktadır. Hafta sonları kalabalık olduğu için otopark konusunda sıkıntı yaşama ihtimalini de göz ardı etmemenizi tavsiye ederim. Ancak hafta içi daha sakin olacağını düşünüyorum. Yedigöller’e Bolu ya da başka bir merkezden toplu taşıma araçları ile ulaşım bulunmamaktadır. Biz kendi aracımız ile gelmeyi tercih ettik. Farklı bir alternatif ise tur firmaları olabilir. Yol üzerinde gördüğümüz otostop yapan gençlerin ise bu bölge için pek şanslı oldukları söylenemezdi açıkçası.

Yedigöller Milli Park’ı içinde yiyeceklerini kendileri getirerek piknik yapmak isteyenlerin kullanımı için masalar ve ızgara alanları mevcut. Kamp alanları ve bungalovların olduğu bölge de yer alan büfe ve restoran tarzı yerlerde yemek tercihiniz tost çeşitleri ve alabalık ile sınırlıdır. Buraya kadar gelmişken gölden yeni çıkmış tazecik alabalığın enfes tadına bakmadan da dönmek olmazdı. Muhteşem panoromik manzaraya sahip Kapankaya tepesinde fotoğraf çektikten sonra dönüş yoluna koyulduk. Günübirlik gittiğimiz için bizim vaktimiz kalmadı ancak zaman sorunu olmayanlar milli park içinde yer alan geyik üretme istasyonunu da ziyaret edebilir.

Yedigöller, kaotik şehir hayatından uzaklaşıp, huzur bulabileceğiniz ve kendinizi tazeleyebileceğiniz görülmesi gereken ideal bir yer. Trekking yapmak isteyenler içinde uygun arazi koşulları mevcut.

Yedigöller de, manzara ve anın keyfini çıkarmayı bilirseniz,  işte o zaman gerçek güzelliği görebilir ve muhteşem anılara sahip olabilirsiniz. 

Kısa kısa;

  • 7 adet gölün yer almasından ötürü ismi Yedigöllerdir, bu göller;

            Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’dür.

  • Çocuğunuz için hatta kendiniz için bile yedek kıyafet almanız iyi bir fikir olacaktır, 
  • Serinlikle, yağmurla ve bol çamurla karşılaşabilirsiniz, hazırlıklı olun,
  • Giriş ücreti; 15 TL (Otomobil)
  • 24 saat açık
  • Yakınlarda benzin istasyonu, market vb. yoktur, hazırlıklı olmanızda fayda var :)
  • Ulaşım için Ankara-İstanbul karayolunun 152.km.’sindeki yeniçağ yol ayrımından dönülmesi gerekir. İstanbul-Ankara otoyolundan, Bolu- yeniçağ çıkışından ayrıldıktan sonra Bolu-Gerede yoluna girip 19.km’deki Yedigöller tabelasını görünce o yöne dönülmelidir.

 

Keyifli yolculuklar.