Toggle Menu

PINAR KELEŞ

Dijital Pazarlama Uzmanı

Sosyal Medya Yönetiminizi Kolaylaştıracak 7 Araç

Sosyal medya ikinci adresimiz. Hem iş hem de kişisel hesaplarımızda fazlaca vakit geçirdiğimiz yer.  Kimi zaman gönderi planlamak ve paylaşmak ya da doğru hashtagleri bulmak oldukça zor olabiliyor. İşte bu noktada, sosyal medya hesaplarını kolayca yönetmene, takvime bağlı olarak paylaşım yapmana  yardımcı olacak 7 araç önerim aşağıda.

1) Bir konu veya web sitesi aramak ve en çok paylaşılan içeriğin bir listesini almak için Buzzsumo'yu kullanabilirsiniz . Buzzsumo ile herhangi bir içeriğin Pinterest, Twitter, Facebook gibi farklı sosyalmedya kanallarındaki etkileşimlerini  ya da twitter kullanıcılarının paylaştıkları içerikleri görebilirsiniz. Sektörünüzdeki etkileyicileri de görmek için yine Buzzsumo’yu kullanabilirsiniz.  7 gün ücretsiz deneme imkanı sunuyor. 79$’dan başlayan fiyatlarla farklı paketleri bulunmaktadır.

Buzzsumo

 

2) Hedef kitle istatistiklerini, sayfa büyüme verileri gibi detayları ''Facebook Insights''ta bulabilirsiniz. Facebook Trendleri, diğer sosyal medya kanallarına göre daha kapsamlı ve daha net istatistikler sunmaktadır. Facebook Insights kullanarak; organik/ücretli gönderi performansını inceleyebilir, hedef kitle analizi ya da facebook video analizi yapabilirsiniz. Facebook Business’ta, hedef kitle istatistikleri alanında erişebilirsiniz. Ücretsizdir.

Facebook Insights

 

3) ‘’Later’’ ile instagram gönderilerinizi planlayabilir, hesap analizini yapabilirsiniz. Benim de gönderilerimi planlamak için kullandığım araçlardan biridir. Kullanımı oldukça kolay,  takvime bağlı gönderi eklemek basittir.  Ücretsiz sürümü size temel seviye de bir raporlama sunar. Üst paketleri 9$’dan başlayan fiyatlandırmaya sahiptir.

Later

 

4) Instagram hesabınızın performansını değerlendirebilir, gönderilerinin etkileşimini izleyebilir ve kullandığınız #hashtag lerin etkisini ‘’Instagram işletme hesabı'' ile öğrenebilirsiniz. ( kişisel hesap kullanıyorsanız > instagram ayarlarından> hesabını işletme profiline çevirebilirsiniz. Eğer Instagram'ı işletmen için kullanıyorsanız, hesabın etkisini öğrenmek ve performans iyileştirmeleri için bunu yapman aşırı önemli!

Instagram işletme hesabı

 

5) ‘’Repost for Instagram’ı’’, takipçilerinle paylaşmak istediğiniz, başka bir kullanıcının sayfasındaki yayınları yeniden sayfanızda paylaşmak için kullanabilirsiniz. App Store ya da Google Play’dan indirebilirsiniz. Kullanımı kolay ve ücretsizdir.

Repost for Instagram

 

6) Sosyal medyanın sırrı etkileyici fotoğraflardır. Ne kadar kaliteli görseller kullandığınız hesabınızın performansını aynı derecede etkiler. Bu noktada ‘’Canva’’ ile sosyal medya gönderilerin için mükemmel görseller bulabilir ve istediğin gibi düzenleyebilirsiniz. Tüm sosyal medya kanalları için mevcut ölçülerde görseller bulabilirsiniz. Görseli bulup sonrasında ölçülendirmek zorunda kalmıyorsunuz! Aynı zamanda seçtiğin görselde değişiklikler, ek resimler ya da yazı gibi eklemeler, özelleştirmeler yapabiliyorsunuz. Canva’nın ücretsiz sürümü, 12,95$’a ve ayrı bir kurumsal paketi mevcut.

Canva

 

7) ‘’Picbear’’ ile popular #hashtag'leri bulabilir, gönderilerinde kullanmayı düşündüğün hashtaglerin hali hazırdaki kullanım sayısını görebilirsiniz. Sadece hashtag değil, popüler hesapları, gönderileri de görebilirsiniz.

Picbear

 

Yukarıda sıraladığım araçlar sosyal medya denilen derya deniz için sadece ufak birer parça, deneyimlediğim farklı araçları paylaşmaya devam edeceğim.

 

Sosyal medya etkileşiminiz bol olsun :)